Mechanicsville, Maryland – Car Show Results

Event Preview Pricing Schedule Tracks & Directions Host Hotels Race Results Car Show Results Race Wraps

SATURDAY NMCA AWARDS:

Peoples’ Choice Awards:

Best Engine David Burroughs-  Mechanicsville, MD  (1969 Camaro)

Best Interior Ron Cutchmember-  Clinton, MD  (1970 Chevelle)

Best Body & Paint Bruce Elliott-  Chesapeake Beach, MD  (1967 Chevelle)

Best Stance Arnold Warner-  Culpepper, MD  (1939 Chevy Conv.)

Best of Show Bill & Debbie Bell-  Fredericksburg, MD  (1923 Model T Ford)

Special Recognition Awards:

  1. Derek  Johann-  Mechanicsville, MD  (1971 Chevelle)
  2. Ron Cutchmember-  Clinton, MD  (1970 Chevelle)
  3. Roger Berry-  Fredericksburg, VA  (1970 Chevelle)
  4. Arnold Warner-  Culpepper, VA  (39  Chevrolet)
  5. Bill & Debbie Bell-  Fredericksburg, MD  (1923 Model T Ford)
  6. Lawrence Morris-  Bushwood, MD  (1955 Chevrolet)
  7. Norman Burch-  Ellen, MD  (1970 Challenger)
  8. Jim Mulcahey-  Mechanicsville, MD  (2008 Mustang)
  9. Jr. Roberts-  New Canton, VA  (1970 Mustang)
  10. Dave Raley-  MD  (1983 Chevy S-10 Pro Street)
  11. David Burroughs-  Mechanicsville, MD  (1969 Camaro)
  12. Rick Gentry-  Mechanicsville, MD  (1968 Camaro)
  13. Jeff Young-  Waldorf, MD  (1966 Chevy Nova)
  14. Jake Gravitt-  Bowie, MD  (2004 Mercury Marauder)
  15. Bryon Wilde-  Huntington, MD  (1956 Chevrolet)
  16. Bruce Elliott-  Chesapeake Beach, MD  (1967 Chevelle)
  17. Tommy Cox-  Huntingtown, MD  (1967  Nova)
  18. Kirby Place-  Stephens City, VA  (1969 Mustang Mach I)
  19. Greg Davis-  Wardensville, WV  (1969 Camaro)
  20. Carl Marshall-  La Plata, MD  (1970 Mercury Cyclone)

Editor’s Choice Awards:

Early GM Muscle Winner:  Bryan Wilde-  Huntinton, MD  (1956 Chevy)

Early Ford Muscle Winner:  Kirby Place-  Stephens City, VA  (1969 Mustang)

Late-Model Ford Muscle Winner:  Russell Smith-  Asburn, VA  (2010 Shelby)

Early Chrysler Muscle Winner:  Norman Burch-  Ellen,MD  (1970 Challenger)

Late-Model Chrysler Muscle Winner:  Jacob Kavech-  Glan Burnie, MD  (2009 Jeep)

Transport Award Winner:  Joe Roma  Kingston, NY  (2009 Challenger)

Daily Driver Robert Cummings-  Norristown, PA  (2008 Charger)

ISCA Award of Excellence Bruce Elliott-  Chesapeake Beach, MD  (1967 Chevelle)

Best Appearing Race Car/ Pro Street Rick Gentry-  Mechanicsville, MD  (1968 Camaro)

 Dupont Custom Finishes Top Coat Award Tommy Cox-  Huntington,MD  (1967 Nova)

SATURDAY LATE MODEL HEMI SHOOTOUT AWARDS:

Peoples’ Choice Awards:

Best Engine Tracy Rectenwald-  Lex Park, MD  (2008 Dodge Charger)

Best Interior Bobby Serpico-  Brooklyn, NY  (2008 Dodge Charger)

Best Body & Paint Wayne Cama-  Brooklyn, NY  (2007 Dodge Charger)

Best Stance Gary Winemiller-  Great Mills, MD  (2008 Dodge Super Bee)

Best of Show Dave Hare-  Glen Burnie, MD  (2003 Dodge Ram)

Special Recognition Awards:

  1. Tracy Rectenwald-  Lex Park, MD  (2008 Charger)
  2. Edward Olinger-  Lusby, MD  (2006 Charger)
  3. Kenneth Scott-  Crofton, MD  (2010 SRT8 Challenger)
  4. Thomas Garvey-  Baltimore, MD  (2006  Chrysler 300)
  5. Jeffrey Deck-  California, MD  (2007 Dodge Charger)
  6. Rod Rosado-  Chesapeake Bay, MD  (2006 Dodge Charger)
  7. Gary  Winemiller-  Great Mills, MD  (2008 Dodge Super Bee)
  8. Joe Roma-  Kingston, NY  (2009 Dodge Challenger)
  9. Wayne Cama-  Brooklyn, NY  (2007 Dodge Charger)
  10. Bobby  Serpico-  Brooklyn, NY  (2008 Dodge Charger)
  11. Rob Schiulaz-  Glen Cove, MD  (2002 Charger)
  12. William Donoho-  LaPlata, MD  (2003 Dodge Ram)
  13. Dave Hare-  Glen Burnie, MD  (2003 Dodge Ram)
  14. Brian Potrin-  Ft.Meade MD  (2007 Jeep Cherokee)
  15. Jacob Kawecki-  Glen Burnie, MD  (2009 Jeep SRT8)
  16. Robert Cummings-  Norristown, PA  (2008 Dodge Charger)
  17.  Bill Maur-  NJ  (2006 Dodge Charger)

 

2012 NMCA SUNDAY GM CLASSES:
Two awards, winner & outstanding achievement, will be given away in each of the following classes:

Camaro 70-81 Modified
Winner: (100)  Hank Molt-  Poughkeepsie, NY  (1970 Camaro Blue)

Camaro 93-Up Conservative
Winner: (114)  Brian Kelly-  Palm Harbor, FL  (1994 Z-28  Black)

Camaro Gen 5 Modified
Outstanding:  (97)  Anita Frommm-  Jacksonville, FL  (2010 Camaro   R/W/B)

Winner:  (115)  Shawn Calabrese-  Victor, NY  (2010 Camaro SS  Orange)

Firebird 67-69 Conservative
Winner:  (61)   Bob Sawa-  Tarppon Springs, FL  (1967 Firebird)

Firebird 70-Up Conservative
Winner:  (69)  Michael Havey-  Myakka City, FL  (1999 Trans Am)

Nova 62-67 Modified
Winner:  (118)  Kathy Stylarek-  Tampa, FL  (1963 Nova  Teal)

Nova 68-Up Conservative
Winner:  (98)  Chuck Molt-  Hyde Park, NY  (1970 Nova SS   Gold)

Nova 68-Up Modified
Winner:  (120)  Sam-  Bradenton, FL  (1970 Nova    Blue)

Chevelle 68-Up Conservative
Winner:  (64)  Tim Calpin-  Bradenton, FL  (1971 Chevelle)

Chevelle 68-Up Modified
Winner:  (72)  Wayne Hameetman-  Fort Myers, FL  (1970 Chevelle   Red)

GM G-Body (Monte Carlo/Regal/Grand Prix/Cutlass) Modified
Outstanding:  (109)  Chet Foxworthy-  Bradenton, FL  (1979 Chevy Malibu  Blk)
Winner:  (112)  Grant Martin-  Tampa, FL  (1986 Buick Gran National   Black)

Corvette 63-67 Modified
Winner:  (55)  Gary Centi-  FL  (1965 Corvette   Black)

Corvette 68-82 Conservative

Outstanding:  (83)  Chuck  Misiurewicz-  Bradenton,Fl  (1982 Corvette)
Winner:  (102)  Ken Cloutier-  Bradenton, Fl  (1972 Corvette   Yellow)

Corvette 84-Up Conservative
Winner-   119   Mike Palazzo     Bradenton, FL       1989    Corvette    Black

Early Chevrolet Up to 54 Modified
Winner:  (48)  George Keel-  Spotsylvania, VA  (1934 Coupe    Red)

Big Car 58-70 Conservative
Winner:  (94)  Lou Small-  Wash. Island, WI  (1962 Impala SS   White)

55-56-57 Chevy Conservative
Outstanding:  (21)  Fred Mathews-  Bradenton, FL  (1955 Chevy)

Winner:  (91)  Vern Hill-  Parrish, FL  (1957 Chevrolet   Red)

GM Full Size Truck All Years Modified
Outstanding:  (89)  Ron Kubick-  Bradenton,FL  (1950 Panel Truck)
Winner:  (6)  Kelly Fromm-  Jacksonville, FL  (2012 Silverado   Grey)

Open GM (For GM vehicles that do not fit into above classes)Conservative
Outstanding:  (108)  Clint Hrabel-  Palmetto, FL  (1958 Apache     Blue)
Winner:  (124)  Jack Thomas-  Punta Gorda, FL  (2009 Pontiac G8  GT)

GM Race Car/ Pro Street Modified Only
Outstanding:  (103)  Tim Biers-  DeBary FL  (1967 Nova   Black)
Winner:  (123)  Ron Johnston-  St. Petersburg, FL  (1964 Chevelle   Red)

Best GM of Show (winner only) 48
George Keel-  (1934 Coupe    Red)


NMCA SUNDAY FORD CLASSES:

Two awards, winner & outstanding achievement, will be given away in each of the following classes:

Mustang 64-70  Modified
Winner:  (92)  Mitch Bennett-  Tampa, FL  (1965 Mustang   Silver)

Mustang 05 – Current Modified
Outstanding:  (90)  Mia Dumaine-  Tampa, FL  (2006 Mustang    Blk)
Winner:  (1)  Austin Simpson-  Bradenton, FL  (2008 Mustang  Red)

SVT & Cobra Mustang Conservative
Winner:  (32)  Jim Lowe-  Bradenton, FL  (1995 Mustang   Red)

Falcon, Fairlane, Maverick Conservative
Winner:  (52)  Chuck Revor-  Bradenton, FL  (1966 Fairlane    Tan)

Ford Full Size Cars All Years Conservative
Outstanding:  (110)  Bruce  Chaney-  Sanford, FL  (1970 Torino   Red)
Winner:  (116)  Bob Weltig-  Dalton City, IL  (1967 Galaxy    Red)

Ford Full Size Truck All Years Conservative
Winner:  (15)  Don Baker-  Bradenton, FL  (1996 F-250  P/U    Wh/ Blue)

Race Car & Pro Street Modified Only
Outstanding:  (93)  Larry Zenz-  Delta, OH  (1931 Model A     Tangerine)
Winner:  (80)  Eddie Rice-  Lehigh Acres, FL  (1966 Mustang   Red)

Open Ford (For Ford vehicles that do not fit into above classes )Modified
Outstanding:  (82)  Mike Rigas-  Bradenton, FL  (1930 Ford Coupe   Red)
Winner:  (85)  Joe Ferrante-  FL  (1947 Mercury Convertible     Tan)

Best Ford of Show (winner only) 80
Eddie Rice-  Lehigh Acres, FL  (1966 Mustang   Pro Street   red)

 

NMCA SUNDAY CHRYSLER CLASSES:
Two awards, winner & outstanding achievement, will be given away in each of the following classes:

Chrysler B-Body (Road Runner/Coronet/Charger) Conservative
Outstanding:  (111)  Kevin Gresock-  Bradenton, FL  (1969 Dodge R/T    Yellow)
Winner:  (2)  Paul Carlsew-  Bradenton, FL  (1969 ½ Dodge Superbee   Orange)

Chrysler E-Body (Challenger/Barracuda) Conservative
Outstanding:  (107)  Howard  Raphan-  Oldsmar, FL  (1969 Plymouth Barracuda)
Winner:  (86)  James  Huizenga-  Parrish, FL  (1968 PLY Barracuda   Red)

Dodge Truck Conservative
Winner:  (101)  Kevin-  Sarasota, FL  (2011 Dodge Ram    Black)

Open Chrysler Modified
Winner:  (84)  Robert Bronson-  FL  (1933 Dodge Coupe      Tang/ Black)

Chrysler Pro Street/ Race Car
Winner:  (18)  Mercel Poirier-  Lancaster, MA  (1973 Plymouth Duster   Red)

Best Chrysler of Show (winner only) 86
Lames Huizenga-  Parrish, FL  (1968 Ply Barracuda    Red)

NMCA BEST OF SHOW (winner only) 73
Ronnie Staples-  Lakewood Ranch , FL  (1957 Chevrolet)